''Bursa'da ilk, Türkiye'de tek''

AĞIZLARI SULANDIRAN LEZZET: YAPRAK DÖNER

İster lavaşa sarılı, ister ekmek arasında… İsterseniz de tereyağlı, tane tane, mis gibi bir pilav eşliğinde… Sizin tercihiniz hangisi olur bilemeyiz ancak özenle hazırlanmış bir yaprak dönere hayır denemeyeceği bir gerçek. Yapım aşamasından sunumuna büyük

İster lavaşa sarılı, ister ekmek arasında… İsterseniz de tereyağlı, tane tane, mis gibi bir pilav eşliğinde… Sizin tercihiniz hangisi olur bilemeyiz ancak özenle hazırlanmış bir yaprak dönere hayır denemeyeceği bir gerçek. Yapım aşamasından sunumuna büyük bir titizlik isteyen yaprak döner hele bir de maharetli ustaların ellerine bırakıldığında vazgeçilmez bir lezzet haline geliyor… Her hali ayrı güzel olan yaprak dönerin yapımını işin ustasına bırakmak önemli bir ayrıntı. Bir diğer önemli ayrıntı ise pişirme tekniği… Mekanın tasarımının da önem arz ettiği bu noktada ustaların tercihi, köz, odun ateşi ya da gazlı paneller olabiliyor… Pek çok farklı pişirme tekniği olan yaprak dönerin, bazen odun ateşinde, bazen közde, bazen de gazlı bir panelin önünde pişirilerek tamamlanan yolculuğu her ustanın kendine özel geliştirdiği marinasyon işlemi ile başlıyor… Lezzet yolculuğunda özenle seçilen etler, önce ince ince açılıyor, marine ediliyor ve yaklaşık iki günlük bir dinlenme sürecine giriyor. İki günün ardından ise o dayanılmaz lezzet uygun tekniklerle pişirilerek beğeniye sunuluyor. Her pişirme tekniğinin kendine has bir tadı olsa da yaprak dönerin her hali güzel.

EVLERE VE İŞ YERLERİNE SICAK SERVİS

Hacı Hasan Oğulları da kısa bir süre önce yeni bir adım attı ve yarım asrı aşan tecrübesini yaprak dönerde de konuşturmak için yeni bir konsept hayata geçirdi. Yaprak döneri, Bursa’nın ticari cazibe merkezlerinden biri olan Vişne Ticaret Bölgesi’ndeki Yunus Emre Şubesinde müdavimlerinin beğenisine sunan Hacı Hasan Oğulları işi ustalarına emanet etti. Lokum gibi bir yaprak döner için tecrübesini konuşturan ustalar işin sırrını vermekten kaçınsa da püf noktanın iyi bir et seçimi olduğunu söylüyor. Dileyenler için lavaş arasında, dileyenler için tombik ekmekle ya da Hacı Hasan Oğulları ustalarına özel ve çeşit çeşit garnitürler ile leziz bir pilav eşliğinde sunulan yaprak dönerin tadına bakanlar bir daha vazgeçemiyor. Üstelik 60 gram, 120 gram ya da 180 gramlık porsiyonlarda satışa sunulan yaprak döneri Yunus Emre Şubesi’nde yiyebileceğiniz gibi hacihasanogullari.com.tr’ye tıklayarak Yıldırım İlçesi’nde belirlenen bazı mahallere sipariş de verebiliyorsunuz… Bu dayanılmaz lezzetin tadına varmak için sizleri de Hacı Hasan Oğulları’nın Yunus Emre Şubesine ya da sipariş için hacihasanogullari.com.tr’ye bekliyoruz.

19 Şub 14:02