''Bursa'da ilk, Türkiye'de tek''

LEZZETİN İLK DURAĞI, ÇİKOLATA

Çikolata… Hormonlar üzerinde etki yaratan, mutlulukla olan ilişkisi artık herkesçe bilinen, 7’den 70’e herkesin müdavimi olduğu o eşsiz lezzet… Mutlulukla ilişkisi herkes tarafından biliniyor ifadelerini, öylesine kullanmıyoruz. Çikolatanın ünü, yapılan b

Çikolata… Hormonlar üzerinde etki yaratan, mutlulukla olan ilişkisi artık herkesçe bilinen, 7’den 70’e herkesin müdavimi olduğu o eşsiz lezzet… Mutlulukla ilişkisi herkes tarafından biliniyor ifadelerini, öylesine kullanmıyoruz. Çikolatanın ünü, yapılan bazı araştırmalarla da kanıtlandı. Yani ortada bir şehir efsanesinden çok, bilimsel veriler var. Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki; kakaonun içeriğinde yer alan biyoaktif besin bileşenleri ve magnezyum vücutta serotonin adı verilen mutluluk hormonunun artmasını sağlıyor. Bu durum ise kişiye bir parça mutluluk olarak yansıyor.

ÇİKOLATANIN TARİHİ SERÜVENİ

Peki kokusu ve görüntüsüyle insanları cezbeden, tadıyla da akıllarda hoş bir algı yaratan, günümüzde neredeyse her tatlıda kullanılabilen çikolatanın hikayesi nasıl başlıyor? Bu noktada tarihi kaynaklar Orta Amerika’yı işaret ediyor. Orta Amerika’da Mayalar ve Azteklerin kakao çekirdeklerini üretmesiyle başlayan serüven o dönem kakaonun bir içecek olarak tüketilmesiyle devam ediyor. Rivayete göre; Azteklerin İmparatoru Montezuma II, günde 50 bardak kakaodan ürettikleri içeceği tüketiyordu. O döneme ait dikkat çeken bir başka bilgi ise içeceğin kaynağı olan kakao çekirdeklerinin o dönem aynı zamanda para birimi olarak kullanılmasıydı. Kakao çekirdekleri Avrupa’ya ilk adımını ise Columbus aracılığıyla atıyor. Belirli bir süre üne kavuşamayan kakao çekirdekleri, kaşif Cortez’in Meksika’ya gelmesi ve Azteklerin ona bir bardak kakaolu içecek sunmasıyla başka bir boyuta ulaşıyor. Cortez, kakao çekirdeklerinin potansiyelini anlamak ve çevresine anlatmak için çeşitli alternatifler düşünmeye başlıyor. Uygun miktarda şeker ekleyerek İspanyol aristokrasisine sunmasıyla çikolatanın popülerliğinin artmasına ve yayılmasına öncülük etmiş oluyor.

ÇEKİRDEKTEN ÇİKOLATAYA

Kakao çekirdeklerinin çikolataya uzanan yolculuğunu da anlatalım. Kakao ağacındaki çiçekler, tatarcık tarzı küçük böcekler tarafından tozlanır. 5-6 ay sonunda kakao ağacındaki meyveler, 100-350 mm uzunluğuna ve 200 gr ila 1 kg arasında bir ağırlığa ulaşır. Kabukları gelişmelerine bağlı olarak sürekli renk değiştirir ve öncelikle yeşil veya kırmızı daha sonra sarı veya turuncu renge dönüşür. Ağaçtan toplanan kakao meyveleri birkaç gün sonra olgunlaşır daha sonra dış kabuk uzun bıçaklar kullanılarak ve özel bir kesme hareketiyle, çekirdeklere dokunmadan soyulur. Bu işlem yılda iki kez yapılır. Kakao çekirdeklerini içeren kakao meyvesinin özü daha sonra büyük sepetlerde toplanır. Çekirdekler beş ile yedi gün arasında fermantasyona bırakılır. Bu süre boyunca kakao çekirdekleri üzerleri muz yapraklarıyla örtülü olarak yerde veya sepetler içerisinde kurutulurlar. Kakao çekirdekleri fermantasyon sürecinden sonra etrafa yayılırlar ve güneşte yaklaşık altı gün kurumaya bırakılırlar. Çekirdekler kuruyken, kakao üreticileri değerli mahsullerini toplama merkezlerine getirirler. Ve daha sonra kakao çuvalları yeni istikametlerine sevk edilmek üzere limana doğru yola çıkar. Theobroma Kakao adı verilen kakao ağacı, ekvatorun 10 derece kuzeyi ve 10 derece güneyi arasındaki sıcak ve rutubetli ekvator kuşağında yetişir. Günümüzde Afrika başlıca kakao üreticisidir ve dünyadaki kakao üretiminin %75’ini sağlar.

07 Ara 2021 15:53